księgarnia informatyczna aton.pl

Dzieje życia na Ziemi Wprowadzenie do paleobiologii

Wydawnictwo Naukowe PWN

Cena:    69.90   55.92zł

Dzieje życia na Ziemi Wprowadzenie do paleobiologii


Autor: Jerzy Dzik

ISBN: 978-83-01-16678-6

Ilość stron: 584

Data wydania: 12/2013 (wydanie 4)

Format: 16.5x23.5cm

Wydawnictwo: Naukowe PWN


Nowe wydanie bogato ilustrowanego kompendium wiedzy o pochodzeniu organizmów i ich ewolucji. Przedstawia zasady wnioskowania służące do odtworzenia przebiegu ewolucji na podstawie skamieniałości.

• Skąd wzięło się życie na Ziemi?
• Dlaczego wymarły dinozaury?
• Czy obecne zmiany środowiska są bez precedensu w dziejach naszej planety?

Odpowiedzi przedstawione na kartach nowego wydania tej książki są inne od tych, jakich spodziewa się Czytelnik, nawet zaznajomiony z literaturą przedmiotu. Ewolucja jest w niej przedstawiona jako proces fizyczny w skali czasu geologicznego i w kontekście środowiskowym, unikając systematyki czy ahistorycznych klasyfikacji.

Wyjaśnienia sensu przystosowań organizmów i wpływu na nie zmian środowiska powiązane są z zapisem kopalnym, ilustrowanym licznymi fotografiami i schematami przekształceń ewolucyjnych. Daje to wyobrażenie o rzeczywistej mocy (lub słabości) dowodów.

Książka skierowana jest do Czytelników, których pasji poznawania przyrody nie zaspokajają już gazetowe uproszczenia, którzy gotowi są zmierzyć się z rzeczywistą jej złożonością i zawiłościami dróg naukowego dochodzenia do prawdy obiektywnej. A wiemy, że największą w takich studiach przeszkodą jest specjalistyczny żargon naukowców. Staraniem autora książki, z zawiłości naukowego języka pozostało w niej tylko to, co niezbędne do komunikowania się w biologii i geologii na poziomie wiedzy dobrego maturzysty.

Autor jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Paleobiologii PAN i profesorem Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje artykuły w najlepszych międzynarodowych czasopismach o sprawach z pogranicza geologii i biologii, dotyczące m.in. sposobów odtwarzania anatomii najstarszych zwierząt, wyjaśnienia natury „eksplozji kambryjskiej”, pochodzenia dinozaurów czy ewolucji rozwoju kolonii organizmów klonalnych.

Najwięcej zdziałał w dziedzinie badań kopalnego zapisu ewolucji na poziomie populacji, szczególnie w odniesieniu do przemian budowy aparatu gębowego pierwotnych strunowców – konodontów. Kierowany przez Autora zespół młodych badaczy prowadzi od lat wykopaliska na Śląsku, które uwieńczone zostały odkryciami pierwszych w Polsce szkieletów dinozaurów i innych wielkich zwierząt ery mezozoicznej.

Spis treści:
1. Odczytywanie zapisu kopalnego
2. Czas geologiczny i ekologiczny
3. Sposoby poznawania ewolucji
4. Środowisko ewolucji
5. Początki życia
6. Skutki rycia i pełzania
7. Filtracja i rodowód raf koralowych
8. Kroczenie po morskim dnie
9. Pierwsi pływacy
10. Morskie potwory
11. Organizmy klonalne
12. Inwazja roślin na lądy
13. Kolonizacja lądów przez zwierzęta
14. Dynastie władców lądów
15. Umiejętności aktywnego lotu
16. Geneza rajskich ogrodów
17. Zamiana ewolucji biologicznej na społeczną
18. Metoda nauk historycznych
Systematyka organizmów
Źródła ilustracji
Indeks łacińskich nazw ponadgatunkowych jednostek taksonomicznych
Drzewo rodowe organizmów (wkładka)

Cena:    69.90   55.92zł


Dzieje życia na Ziemi Wprowadzenie do paleobiologiiKsiążka informatyczna: Dzieje życia na Ziemi Wprowadzenie do paleobiologii
Księgarnia informatyczna aton.pl

Tutaj możesz kupić tę książkę w dobrej cenie. Zapraszamy na zakupy do naszej księgarni internetowej.